Łukasz Cyrwus

Zadbaj o siebie, swoją rodzinę i Waszą wspólną przyszłość

Jak otworzyć firmę i zacząć działalność w 5 krokach

Większość ludzi uważa, że otwarcie i prowadzenie własnej działalności jest bardzo trudne i ryzykowne. Oczywiście trudno się z tym nie zgodzić, bo każda inwestycja to ryzyko utraty aktywów. Jeżeli jednak ktoś ma dobrze opracowany plan i skuteczną strategię, to może zminimalizować możliwość porażki. Na początek wystarczy zastosować się do 5 prostych kroków, dzięki którym w prosty i bezproblemowy sposób otworzy się firmę i zacznie działalność.

Krok 1 – otwarcie działalności

Samo otwarcie działalności jest banalnie proste. Większość ludzi na początku myśli o samozatrudnieniu, czyli o firmie jednoosobowej. Taka forma jest zdecydowanie najlepsze na początku przygody z biznesem. W dzisiejszych czasach, aby otworzyć działalność, wystarczy wejść na stronę CEDIG i po kilku minutach bez wychodzenia z domu firma istnieje. Pozostaje tylko jeszcze wizyta w ZUS i US. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych urzędnicy pomogą wypełnić deklarację dotyczącą składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W Urzędzie Skarbowym natomiast będzie trzeba określić, na jakich zasadach będzie działała firma i w jakiej formie będzie opłacać się podatek dochodowy.

Krok 2 – reklama i marketing

Na początku prowadzenia działalności należy zadbać o reklamę. W dzisiejszych czasach nawet firmy działające lokalnie muszą dbać o marketing i zaistnienie w internecie. Założenie własnej witryny można zlecić specjalistom. Jeżeli na początku kogoś nie stać na profesjonalną stronę, to może zająć się tym sam dzięki platformie WordPress. Wystarczy przeczytać jeden z poradników dostępnych w sieci i prowadzenie własnej witryny okaże się banalne.

Nie można zapominać o mediach społecznościowych. Fanpage na facebooku to nie tylko doskonałe źródło reklamy, ale również świetny sposób na pozyskanie nowych klientów. Systematyczne wpisy zbudują wiarygodność firmy i pokażą potencjalnym klientom pełen zakres działalności przedsiębiorstwa. Własny fanpage to również możliwość taniego reklamowania się. Już za kilkadziesiąt złotych można stworzyć skuteczną kampanię marketingową, która dotrze nie tylko do lokalnych klientów.

6 sposobów zarabiania na blogu

Krok 3 – pozyskanie klientów

Pozyskiwanie klientów to proces ciągły, którego nie można zaniedbywać. Bez kontrahentów firma nie istnieje i grozi jej bankructwo, dlatego trzeba wykorzystać wszelkie sposobności, aby klienta przyciągnąć i utrzymać. Darmowe próbki usług czy towarów to świetny pomysł na przekonanie niezdecydowanych. Na początku działalności warto postawić na liczne promocje i rabaty.

Krok 4 – konkurencyjność i inwestycje

Towary i usługi, które się oferuje, muszą być konkurencyjne. Klienci coraz częściej stawiają na dobrą jakość produktu, więc nie warto oszczędzać na materiałach. Trzeba słuchać klienta i dać mu tego czego potrzebuje, bo za dobrze wykonaną usługę jest w stanie zapłacić więcej. Należy pamiętać, że firma musi się rozwijać. Część dochodu zawsze warto przeznaczyć na inwestycje w nowe rozwiązania i technologię. Bez inwestycji przedsiębiorstwo zostaje w tyle za konkurencją.

Krok 5 – ciężka praca i rozwój

Prowadzenie własnej firmy to przede wszystkim systematyczność i ciężka praca. Nawet mając pracowników, trzeba samemu wszystko kontrolować i sprawdzać. Jeżeli ktoś spocznie na laurach, to prędzej czy później odbije się to na dochodach. Dobry przedsiębiorca pamięta także o samorozwoju i samodoskonaleniu. Człowiek uczy się całe życie a nowa wiedza, to świeże spojrzenie na przedsiębiorstwo. Dzięki samokształceniu rozwija się cała firma.

Stosując się do tych pięciu prostych zasad, można odnieść sukces i sprawić, że prowadzenie firmy będzie przyjemnością. Pozostanie tylko patrzeć, jak firma się rozwija i zdobywa nowe rynki.