Łukasz Cyrwus

Zadbaj o siebie, swoją rodzinę i Waszą wspólną przyszłość

6 sposobów zarabiania na blogu

Blog daje swoim założycielom bardzo wiele opcji do zarabiania. Wiele osób zastanawia się czy dziś przy tak dużej popularności filmów wideo, blog ma jeszcze rację bytu. Odpowiedź jest jednoznaczna – tak. Mało tego jeśli jest dobrze prowadzony, promowany i ciekawy pozwala również ma bardzo przyzwoite zarobki, wcale nie mniejsze niż z filmów. Jak wspomniałem blog daje wiele możliwości do zarabiania na nim, a oto 6 przykładów:

1. Reklamy

Najpopularniejsza form zarabiania na blogu, szczególnie dla początkujących. Mogą być to reklamy od Google – AdSense, ale mogą być także inne, bo nie każdy blog dostanie partnera od Google, mają oni swoje wymagania co do blogów na szczęście alternatyw jest wiele.

Jak otworzyć firmę i zacząć działalność w 5 krokach

2. Programy partnerskie

Programy partnerskie, to dobra metoda do zarabiania na blogu. Zarabianie polega na wstawieniu reflinka i oczekiwaniu aż ktoś kupi dany produkt lub usługę, co poskutkuje tym, że właściciel bloga zarobi na prowizji. Można dodać czysty link i liczyć na to, że ktoś coś kupi, ale bardziej zaleca się i jest zdecydowanie bardziej skuteczne, przedstawienie produktu lub usługi, opisanie jej i na końcu zachęcenie do kupna poprzez dodanie reflinka z programu partnerskiego.

3. Wpisy sponsorowane

Czasami ktoś stwierdzi, że określony blog jest ciekawy i chciałby na nim umieścić swój post lub zlecić jego napisanie właścicielowi bloga. Wówczas zgłasza się do właściciela bloga ustalają cenę i artykuł sponsorowany trafia na blog. Im większy blog i częściej odwiedzany, bardziej popularny, tym droższe będą artykuły sponsorowane. Ciężko przewidzieć zarobki, bo zalezą od kilku czynników, jednak jest to metoda zarabiania z dużym potencjałem, Małe początkujące blogi nawet jak dostaną szanse umieszczenia u siebie takiego artykułu, to nie ma co liczyć na duże pieniądze, ale wraz z rozbudową bloga i jego popularności cena za artykuł sponsorowany będzie rosła, a co za tym idzie zarobki na blogu także.

4. Współpraca

Współpraca z markami to bardzo dochodowy sposób na zarabianie, jednak trzeba mieć już dość popularny blog z określoną liczbą użytkowników. Małe blogi, które nie są popularne mogą mieć ciężko ze znalezieniem kogoś do współpracy, a nawet jeśli, nie będą to wielkie zarobki. Współpraca polega na promowaniu danej marki, więc trzeba zagwarantować jakieś wejścia, potencjalnych kupców, nie muszą być to miliony wejść miesięcznie, ale też ciężko o współpracę, gdy blog ma kilkaset odwiedzin na miesiąc. Konkretnych zarobków nie da się przewidzieć, bo są ustalane indywidualnie, ale im blog bardziej popularny i częściej odwiedzany tym lepiej i na większą sumę można liczyć.

5. Wsparcie czytelników

Metoda który może przynieść duże zyski, ale i duże rozczarowanie. Jak ktoś ma swoją widownie, którą poprosi o wsparcie i nie dostanie nic z pewnością będzie rozczarowany. Jednak zazwyczaj blogi z dobrą treścią otrzymują większe lub mniejsze wsparcie. Zarabianie w tym przypadku zależy w 100% od ludzi, więc nie da się ich przewidzieć, lecz są blogerzy, którzy dzięki tej metodzie zarabiają bardzo duże pieniądze. Metody wsparcia mogą być różne między innymi założenie konta na patronite. Metoda „daj pieniądze” może nie być najlepsza, warto powiedzieć jak widzi się przyszłość bloga, co chce się tworzyć, jak go rozwijać i na co ewentualne wsparcie będzie przekazane.

6. Skrócone linki

Nie jest to raczej dochodowa metoda zarabiania, ale zawsze jakiś „grosz” wpadnie. Są blogi, które w swoich treściach umieszczają większą lub mniejszą ilość linków, niektóre szczególnie te dłuższe, które źle wyglądają warto skrócić i można to zrobić na stronie która za to płaci. Jak ktoś wejdzie w taki link musi najczęściej odczekać kilka sekund lub ewentualnie przepisać krótki tekst zanim przejdzie na docelową stronę, gdy to zrobi właściciel bloga zarabia. Ludzie nie lubią ani czekać, ani wykonywać dodatkowych czynności, więc można się spodziewać, że niektórzy zaniechają przejścia na docelową stronę. Ciężko oczekiwać, że zarabianie tą metodą będzie bardzo dochodowe, jest to bardziej metoda do dorabiania, chyba że ktoś ma setki lub tysiące codziennie odwiedzanych linków, wtedy będzie zarabiał konkretne kwoty.
Jak wspomniałem na początku zarabianie na blogu nawet obecnie jest jak najbardziej możliwe, a metod zarabiania jest bardzo wiele. Każda osoba prowadząca bloga musi wybrać najlepsze według niej metody zarabiania na swoim blogu i „wycisnąć” z nich ile się da. Czasami wymaga to czasu i działania na zasadzie prób i błędów, najważniejsze jest nie zniechęcać się oraz dodawać ciągle dobrej jakości treści i dobrze je promować, a wówczas zarabianie powinno być bardziej przystępne.